عنوان کامل پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 مطالعه تأثیر ویژگی های ژئومورفیک در مکانیابی مناطق بهینه به مقصود احداث مجتمع های مسکونی (نمونه موردی شهر شاهرود)

قسمتی از متن پایان نامه :

زمین‌شناسی

ساختار کلی زمین‌شناسی شهرستان شاهرود همانند سایر نقاط استان سمنان متأثر از فرایندهای فعال زمین ساختی رشته کوه‌های البرز می باشد. پویایی زمین ساختی زون‌های البرز ـ خزر بیشتر نتیجه فشار صفحه عربستان و هند و مقاومت صفحه توران می باشد و متعاقب آن فرونشینی شدید و مداوم گودال جنوبی خزر و اراضی جلگه‌ای و کوهپایه‌ای، فعالیت تعداد زیادی گسل با امتداد شرقی ـ غربی، قله آتشفشانی دماوند و وقوع زمین‌لرزه‌هایی شدید و مکرر که در مجموع تغییرات بارزی از اشکال ناهمواری‌های زمین را بدنبال دارند، به‌خوبی مشهود می باشد.

بنابر مطالعه‌های انجام شده، شهرستان شاهرود از حیث ساختمان زمین‌شناسی در زون زمین‌ساختی گرگان ـ رشت واقع می باشد و گسل شمالی البرز مرز جنوبی این زون را تشکیل می‌دهد و باعث جدایی آن با زون البرز می گردد. بسیاری از زمین‌شناسان عقیده دارند که این زون در امتداد همین گسل در حال فرونشینی می باشد و با رسوبات ساحلی، دلتایی و رودخانه‌ای عهد حاضر پوشیده شده می باشد (درویش‌زاده، 1370: 157). وجود گسل‌های فعال در این منطقه خطر زلزله‌خیزی و ناپایداری شهرستان شاهرود را نمایان می‌سازد و مطالعات انجام شده بوسیله مؤسسه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله نشان می‌دهد که درامتداد آمل به بابل گسلی‌ هست که طول آن حدود 50 کیلومتر می باشد و شدت زمین‌لرزه احتمالی این گسل 3/6 ریشتر در مقیاس امواج درونی زمین برآورد شده می باشد و در پهنه‌بندی زمین‌لرزه جزء منطقه آسیب‌پذیر می باشد (مهندسین مشاور تأثیر محیط، 1379: 25).

 

 

 

 

با در نظر داشتن قرار گیری ناحیه مطالعاتی در دو زون البرز جنوبی و ایران مرکزی، به لحاظ لرزه زمین ساخت نیز ناحیه تحت تأثیر ویژگی های این دو زون قرار دارد.

لرزه زمین ساخت زون البرز دارای پیشینه لرزه خیزی پراکنده با زمین لرزه های بزرگی می باشد و ویژگیهای آن با ویژگیهای لرزه زمین ساخت ایران مرکزی متفاوت می باشد.

بجز چند گسله مرزی البرز، بقیه گسله های البرز از دیدگاه لرزه زمین ساختی شناخته شده نیستند و اثری از برش آنها در سوبات کواترنر دیده نشده می باشد. بر عکس در زون لرزه زمین ساخت ایران مرکزی دگر ریختی های شدیدی در رسوبات کواترنر مجاور گسلها دیده می گردد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-آیا پدیده های ژئومورفیک در مکان یابی مجتمع های مسکونی می تواند تأثیر موثری را اعمال نماید؟

2- آیا مطالعات پدیده های ژئومورفیک در توسعه مناطق بهینه مسکونی در منطقه مورد مطالعه از اهمیت بالایی برخوردار می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه