عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تأثیر ویژگی های ژئومورفیک در مکانیابی مناطق بهینه به مقصود احداث مجتمع های مسکونی (نمونه موردی شهر شاهرود)

قسمتی از متن پایان نامه :

آمایش این مناطق اصولا فاقد برنامه ربزی و فقط در بعضی نواحی تا حد بسیار زیادی تحت تاثیر «نیروهای بازار آزاد» بوده می باشد . یک چنین بهره برداری های آزاد و خصوصی اکثرا شامل فعالیتهای کشاورزی محدود،‌ جنگل کاری تجاری، بهره برداری پراکنده از معادن و امثال آن می گردد.سه نوع بهره گیری رایج ومعمولی از سرزمینهای مرتفع عبارتند از

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

1- استقرا ر شهر یا شهرکهای توریستی، تفرجگاهی، ورزشی، درمانی و استراحتگاهی. امروزه شهرهای کوهستانی مجاور شهرهای بزرگ، با برخورداری از عامل ارتفاع، توپوگرافی خاص و اب و هوای سالم می توانند تأثیر ییلاقی، فراغتی و تفریحی مهمی بر عهده بگیرند. فعالیتهای توریستی این گونه شهرها        میتوانند در برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تنظیم گردند.یکی دیگر از رایج ترین و در عین حال کارامدترین تأثیر ها  در شهرهای کوهستانی بهره گیری از توان معدنی و کان سار های انهاست. 2- اجرای طرحهای مربوط به جنگل کاری و جنگل داری، ایجاد و یا تثبیت جنگل های بومی و یا غیره و همچنین احیای جنگل ها مانند اقدامات مهم و لازم برای مناطق کوهستانی می باشد. با اجرای چنین پروژه هایی اصلاح خاک، کنترل رواناب و سیلاب ( آبخیزداری ) ‌و بطور کلی حفظ و تعادل محیط زیست، بالاخص برای شهرهای کوهستانی امکان پذیر می باشد.

3- اجرای طرحها و پروژه های مربوط به بهره گیری منابع آب، توسعه منابع اب کوهستانی بعلت فراوانی و کیفیت نسبتا خوب می تواند مورد بهره گیری هم شهروندان شهرهای کوهستانی و هم ساکنین مناطق پست قرار گیرد. بطور مثال می توان احداث سدهای مخزنی، تنظیمی و انحرافی را از پروژه های عمده توسعه منابع آب در این مناطق به شمار می رود(آذرینوند،1369،ص39)

4-10- شهرهای پایکوهی

 مناطق پایکوهی شامل زمینهایی می شوند که نسبت به توده های کوهستانی مجاور ارتفاع کمتری دارند و با یک شیب نسبتا ملایم از کوهها فاصله می گیرند. کنیک، مخروطافکنه، باهادا و گلاسی ( دشت سر ) از عمده ترین عناصر ژئومورفیک پایکوهها هستند. این دسته از ناهمواری های سطح زمین در اکثر کشورها و بالاخص در ایران نقاط جاذب برای استقرار سکونتگاههای شهری بشمار می ایند. شهرهای مستقر در دشتهای پایکوهی از نظر زمین و فضا معضلات کمتری نسبت به شهرهای کوهستانی دارند. گسترش و توسعه فیزیکی این نوع سکونتگاهها معمولا از یک سمت با مانع هایی برخورد می کند. در قسمت بالا دست دشتهای پایکوهی، وجود کوه،‌ شیب زیاد،‌ تخته سنگها، و قلوه سنگها و بطور کلی واریزه ها و رسوبات دانه درشت از موانع و تنگناهای عمده توسعه فضایی به شمار می ایند. از این رو در این بخشها شهر به کندی گسترش می یابد. اما در عوض از سه سو و بالاخص به سمت دشت تقریبا مانعی بر وسعت یافتن شهر وجود ندارد. وجود ارتفاع و شیب نسبتا مناسب، حضور آبرفتهای نسبتا حاصلخیز و غنب از اب، سهولت دسترسی و ارتباطی ( فقدان موانع طبیعی )، شرایط نسبتا مطلوبی را بای آمایش سرزمین این نواحی فراهم آورده می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-آیا پدیده های ژئومورفیک در مکان یابی مجتمع های مسکونی می تواند تأثیر موثری را اعمال نماید؟

2- آیا مطالعات پدیده های ژئومورفیک در توسعه مناطق بهینه مسکونی در منطقه مورد مطالعه از اهمیت بالایی برخوردار می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه